Bruksproduktion med klassiska stengodsglasyrer
Kursen är en påbyggnadskurs med inriktning mot krukmakeri. Den riktar sig till dig som avser att starta keramikverkstad.
Kursen omfattar produktformgivning, bruksproduktion och glasyrframställning.
Kursinnehåll
* Produktionsdrejning, koppar, fat, tallrikar, kannor, tekannor
* Klassiska stengodsglasyrer Celadon, temmoku, chün, transparenta.
* Keramikhistoria
* Olika produktionstekniker och bränningsförfarande inom krukmakeri.
Utbildningen är kostnadsfri och berättigar till studiemedel. Du betalar för eget material och bränningar.
Ansökan
Arbetsprov omfattande ett tecknat eller målat självporträtt i A4 format tillsammans med vår ansökningsblankett och övriga handlingar ska vara skolan tillhanda senast den 3 maj. Använd vår ansökningsblankett. Besked om att du blivit antagen ska du ha senast andra veckan i juni.
Besök oss
Välkommen hit för att se hur vi jobbar, känna på atmosfären och bli inspirerad. För att du ska få ett så bra mottagande som möjligt kontaktar du kursansvarig för att komma överens om en passande tidpunkt för ditt besök.
VÄLKOMMEN MED DIN ANSÖKAN!
Längd
40 veckor
Utbildningsstart
23 augusti 2010
Sista ansökningsdag
3 maj 2010
Upplysningar
Mats Svensson
(utbildningsansvarig)
tfn 0247-648 13
mobil 070-731 44 50
Maila mig!
Att söka >>
Tidigare
elever om utbildningen >>
Bildgalleri >>
Åter till samtliga utbildningar >>
In English